Hgs Bakiye Sorgulama ve Yükleme Nasıl Yapılır?

Daha önceden gerek köprü gerek otoyol geçişlerinde ödemeler nakit para kullanılarak yapılıyordu. Trafiğe çıkan araç sayısının da her geçen gün çoğalması sebepiyle gişelerin önünde uzun araç kuyrukları oluşuyor ve bir noktadan bir noktaya seyahat ederken gişe sırasında büyük vakit kaybı yaşanıyordu. Bu vakit kaybının önüne geçilmesi adına ilk şekilde Otomatik Geçiş Sistemi, yani OGS, yöntemine geçildi. OGS’de arzu edilen verim alınamadığı için bu sefer devreye KGS, yani Kartlı Geçiş Sistemi, girdi. İlk başta bir rahatlatma yaşatsa da yine dur-kalk uygulamasına sebep bulunduğu için KGS de ciddi kuyrukların oluşmasına sebep oldu. Tüm bu denemelerin ardından Eylül 20bir2’den itibaren ülkemizde boğaz köprüleri ve otoyol geçişlerine yönelik ödemeler için HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi, adı verilen yöntem uygulanmaya başlanmıştır.

 

Hızlı Geçiş Sistemi’nin yavaş yavaş bütün gişelere yerleşmesiyle beraber de HGS bakiye sorgulama ve HGS bakiye yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağı konusundaki bilgi eksikliği yüzünden büyük sorunlar yaşanmıştır. Henüz hayatımıza yeni giren bir sistem bulunduğu için HGS işlemlerinin nasıl yapıldığına dair soru işaretleriniz varsa bu yazıda hepsine yanıt bulacaksınız.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Hızlı Geçiş Sistemi, önden yüklemeli mantıkla işlediği için düzenli şekilde HGS bakiyenizi öğrenmeniz gerekir. Bakiyenizin bitmesi durumunda yapacağınız geçişler, ihlal kabul edilecek ve bir takım cezalar ile karşı karşıya kalacaksınız. HGS bakiye öğrenme işlemi için yapmanız gerekenler oldukça üstündeki. HGS bakiye sorgulama için birçok yol mevcut. İster telefonla, ister bankalar aracılığıyla isterseniz de internet üzerinden HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

bir. Telefondan HGS Bakiye Öğrenme
HGS limiti sorgulama işlemi için telefonunuzu kullanmak istiyorsanız 444-bir-778 yada 0580-460-60-60 numaralı telefonları arayabilir ve müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirip sistemde ne kadarlık limitiniz bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

 

2. PTT HGS Bakiye Öğrenme
PTT üzerinden de Hızlı Geçiş Sistemi bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. PTT’nin internete hususi hizmeti olan E-PTT AVM aracılığıyla ister HGS bakiye sorgulama ister HGS bakiye yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıkladıktan sonra önünüze yukarıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfaya Araç plakası, HGS sahibi kişinin TC kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası yada HGS ürün numarası bilgilerinden birisini girmeniz cinsindende HGS miktar sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olur.

PTT HGS bakiye öğrenme işleminin bir dezavantajı bulunuyor. Sitede yer alan duyuruya göre ne yazık ki ePTTAVM.com üzerinden sadece PTT aracılığıyla satışı gerçekleştirilmiş olan Hızlı Geçiş Sistemi ürünlerine yönelik bakiye sorgulama ve yükleme işlemleri yapılmaktadır. Eğer HGS ürününüzü PTT’den almadıysanız bu sayfada verdiğimiz öteki alternatiflere yönelmeniz gerekebilir.

PTT’nin online işlemleri yardımı ile HGS hareket dökümü detaylarınıza ulaşmanız da mümkündür. Aşağıda verdiğimiz linkten sisteme bilgilerinizi yazıp giriş yaptıktan sonra HGS’ye yönelik sizinle ilgili her detaya ulaşabilirsiniz.

PTT üzerinden HGS limiti sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!.
3. E Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama
Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e devlet hizmetlerinden birisisi de Hızlı Geçiş Sistemi’ne yönelik hesap bilgileri sorgulamadır. Bu sayede HGS hesap bilgilerinizle beraber ne kadar bakiyeniz kaldığını da öğrenebilirsiniz.

Turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra e devlet hizmetlerinden faydalanabilmek için ekranın sağ üst köşesinde bulunan “sisteme giriş” butonuna basın ve daha sonra önünüze çıkan ekrana TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi doğru bir biçimde girin. Bilgilerinizi verip e devlete giriş yaptıktan sonra önünüze aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

 

Burada sol kısımda yer alan e-hizmetler bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza gelen sayfada hizmetlerin abecetik şekilde sıralandığını görüyoruz. Klavyenizde CTRL ve F tuşlarına aynı anda bastıktan sonra arama bölümüne “HGS” yazarsanız e devlet üzerinden HGS bakiye sorgulama işleminizi minikler bir biçimde yapabilirsiniz. Tıpkı PTT üzerinden yapıldığı gibi e devlet aracılığıyla da HGS hareket dökümü detaylarına ulaşabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama için TIKLAYINIZ!
4. Bankalar Yardımıyla HGS Miktar Sorgulama
Hızlı Geçiş Sistemi’nde ne kadar bakiyenizin kaldığını öğrenmenin bir öteki yolu da ürünü aldığınız bankalardan bilgi almaktır. İster bankayı arayıp müşteri hizmetlerine bağlanarak, ister şubeye gidip veznedeki yetkili ile konuşarak isterseniz de bankanızın internet sitesi yada mobil uygulaması düğmeler hizmetleri üzerinden HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Hızlı Geçiş Sistemi’ni kullanarak araçlarınız ile köprü ve otoyollardan geçiş yaptıkça sistemdeki bakiyeniz azalır veyavaş yavaş tükenir. Geçiş ihlali ile karşılaşıp ceza ödemek istemiyorsanız sistemdeki paranız bitmeden HGS bakiye yükleme işleminizi yapmanız gerekebilir. Eskiden yalnızca banka şubelerine gidilerek yapıladahin HGS para yükleme işlemi bugünlerde çok daha kolay yollarla halledilebiliyor. HGS hesabına para yükleme işlemi yapmak istiyorsanız ürünü aldığınız bankanın internet bankacılığı hizmetlerinden PTT’nin online servislerine kadar farklı yollar bulunuyor.

bir. Bankadan HGS Kredi Yükleme
Banka aracılığıyla HGS para yüklemesi yapmak istiyorsanız HGS ürününüzü aldığınız bankaya giderek yada o bankanın internet şubesi veya mobil şubesini kullanarak talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaya giderek nakit ödeme ile HGS kredi yüklemesi yapadahiceğiniz gibi internet sitesi yada mobil uygulama üzerinden ister kredi kartınızla isterseniz de banka hesabınızdaki para ile HGS hesabına para yüklemesi yapabilirsiniz.

2. PTT HGS Mobil Ödeme
HGS bakiye yükleme işlemi için PTT’nin ePTTAVM hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu bölümün en altında verdiğimiz linke tıkladıktan sonra ilk şekilde önünüze gelen ekrana araç plakası, vergi numarası, pasaport numarası, TC kimlik numarası yada HGS ürün numarası yazarak “sorgula” butonuna tıklayıp HGS hesabınıza ait bakiye durumunu görüntüleyebiliyorsunuz. Sorgulama işlemini yaptıktan sonra sayfanın alt bölümünda size ait etiket no, plaka, sınıf ve bakiye bilgiler listelenecek.

 

 

Bu bilgilerin hemen altında da üst kısımda gördüğünüz görselde bulunduğu gibi HGS bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilmeniz için bir0 Türk Lirası’ndan 500 Türk Lirası’na kadar ayrı ayrı seçeneklerin bulunduğu bir seçenek alanı ile karşılaşıyorsunuz. Bu alandan kaç paralık HGS bakiye yüklemesi yapmak istediğinizi seçtikten sonra sağ alt köşede yeşil bir butonun içerisinde yer alan “Ödeme Yap” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu botuna tıkladıktan sonra ödeme bilgilerini girmeniz istenecek.

 

PTT üzerinden HGS bakiye yükleme işlemi yapabilmek için halletmeniz gereken son detay da üst taraftaki görselde de gördüğünüz üzere ödeme bilgilerini doğru bir biçimde girmektir. Gerekli alanlara kredi kartının sahibinin adını ve soyadını, kredi kartı numarasını, kartın son kullanma tarihini ve arka bölümünda yer alan güvenlik kodunu yazdıktan sonra eğer ki HGS bakiye yükleme işleminizin dekontunun yönünüza iletilmesini istiyorsanız en alt satırda yer alan boşluğa e mail adresinizi girmeniz gerekebilir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra yeşil buton içerisindeki “yükle” butonuna basmanız cinsindende HGS kredi yükleme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Unutmayın, eğer kartınız 3D Secure sistemi ile çalışıyorsa, “yükle”ye bastıktan sonra önünüze bir güvenlik ekranı çıkacak ve cep telefonunuza gelen SMS’i bu ekrana girerek ödemeyi onaylamanız gerekecektir. O %n cep telefonunuzu işlem sırasında yanınızda bulundurmaya çalışın ve elektronik posta adresinize gelen dekontu her ihtimale karşı bir süre saklamaya gayret gösterin.

PTT üzerinden HGS bakiye yükleme işlemi yapmak için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir